Mníšek

Vesnice Mníšek leží v mírně zvlněném terénu malebné Chlumské pahorkatiny na okraji CHKO Třeboňsko. V okolí vesnice je množství rybníků. Jihozápadně od vsi je rybník Březná, severně rybníky Stav a Kouškovec. Mníšek, stejně jako řada okolních vesnic vznikl patrně ve 13. století kolonizační aktivitou pánů z Hradce. Později při rozdělení rodu vesnici získali páni ze Stráže.

Jádrem vesnice je vřetenovitá náves se dvěma rybníky, která je obestavěna velkými usedlostmi mezi ně jsou vklíněny prosté drobné chaloupky. Prostředí návsi doplňuje nenáročná robustní kaple z roku 1894, s věží v západním průčelí. Rozlehlá travnatá náves se dvěma rybníky působí příznivým dojmem. Mníšek patří k nejlépe dochovaným a nejhodnotnějším vesnicím v prostoru mezi Třeboní a Jindřichovým Hradcem, a v minulosti se proto uvažovalo o zařazení vsi mezi plošně chráněná sídla. Přes obec vede turistická cyklotrasa. V obci Mníšek se nachází knihovna,  prodejna potravin a kulturní zařízení s pohostinstvím. Pro ty nejmenší je zde dětské hřiště.

PoÚtStČtSoNe
                                          

Hlášení rozhlasu

 

Registrace zde:

Kontakty

Starosta:
Jan Zimmel

Tel.: +420 723 722 943


Místostarosta:
Ing. Stanislava Hajnová

Tel.: +420 606 821 478

 

Telefon: +420 384 790 154

E-mail: obec@stribrec.cz
E-mail s el. podpisem:
epodatelna@stribrec.cz

ČeskyEnglishDeutsch
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím